ATMVEZ-HVF
Új Hatékony vezetőfejlesztés online / hibrid térben
Ismertető
A pandémia szülte lépéskényszerből fakadóan számos vállalatnál a korábban nem, vagy csak szűkebb körben bevezetett otthoni, illetve hibrid munkavégzés számos kihívást jelentett a munkavállalók mellett a vezetőknek is. Az online, illetve hibrid csapatok vezetéséből fakadó kihívások átsúlyozták a vezetői kompetenciák fontosságát, miközben az elvégzendő munkával kapcsolatos mennyiségi és minőségi elvárások kevésé változtak. A csapat és közösségépítés, a munkatársak közötti kohézió erősítése, a bizalom témaköre, a helyzetfüggő vezetés keretei között is értelmezhető munkatársi mozgástér és a felelősségvállalás témakörei megkerülhetetlenné váltak. Eközben a korábban megszokott fizikai jelenlétből fakadó mikro menedzsment és a folyamatos ellenőrzések lehetősége eleve szűkült.
Számos vezetőben felmerül a kérdés, mennyire bízom, bízhatom meg munkatársaimban akkor, amikor nincs folyamatos rálátásom a munkájukra? Milyen témakörök és milyen gyakorisággal indokolhatják az online, illetve személyes formában tartandó egyeztetéseket? Hogyan erősíthetem a bizalmat, az önállóságot és az egyéni, belső motivációt ahhoz, hogy az egyes megbeszélések között is célirányosan, fókuszáltan és eredményorientáltan dolgozzon a csapat? Hogyan befolyásolhatja az egyes munkatársak személyiségprofilja (DISC) az elvárásokat, legyen szó feladatkiadásról, visszajelzésekről, motivációról, nehéz helyzetek – konfliktusok kezeléséről?
Hogyan lehet érdemes egy online, hibrid térben tartott értekezletről gondolkodni? Legyen szó az előkészítésről, meghívottakról, időgazdálkodásról, a feldolgozandó témák számáról, mélységéről, az egyes témákhoz kapcsolódó előadásokról, résztvevői bevonásról, a konstruktív légkör kialakításáról? Milyen helyzetekben lehet előremutató személyes megbeszéléseket, közös programokat is szervezni?
Többek között ezen kérdésekre keressük a résztvevőkkel közösen a gyakorlatias megoldásokat.
Kinek ajánljuk?
Elsősorban operatív vezetőknek és leendő vezetőknek, akik olyan vállalati kultúrából érkeznek, illetve olyan kultúrába tartanak, ahol az otthoni, illetve a hibrid munkavégzés a mindennapok részévé vált s ahol vezetőként ebben a megváltozott közegben kell eredményeket elérni.
Előnyök
A delegáló cég számíthat arra, hogy vezetői / leendő vezetői gyakorlatias és naprakész ismereteket, módszereket visznek magukkal, melyekből már másnap, éles helyzetekben is profitálhatnak, ezáltal erősítve az egyéni és a vezetett csapat hatékonyságát, a cég eredményességét.
Tematika
- Az online és hibrid tér sajátosságai
- Főbb eltérések a személyes és online / hibrid térben történő vezetői munka során
- Vezetői sikerprofil a személyes és online / hibrid térben: személyes / csapatleltár készítése
- Főbb különbségek értékelése, súlyozása a későbbi eredményesség tükrében
- Tapasztalatmegosztás, avagy eddig milyen eszközökkel éltünk s mindez milyen eredményekre vezetett: jó gyakorlatok feltárása, kockázati pontok azonosítása
- Sikerkritériumok az online / hibrid térben
- Elvárások vezetői, illetve munkatársi oldalról
- Sikerkritériumok kibontása, elsősorban a csapatkohézió, motiváció, bizalom, helyzetfüggő vezetés, online megbeszélések – előadások szervezése – tartása főbb témakörökben, a DISC tágabb, gyakorlati keretei között
- Különböző személyiségtípusok megismerése – DISC modell alapján
- A DISC modell rövid elméleti áttekintése- személyiségtipológia
- Az egyes típusok jellemzői a kommunikáció során
- Kapcsolatteremtés és személyes kapcsolatok szerepe és fontossága
- Feladatkiadás módja – mérlegelendő szempontok
- Motiválás lehetőségei az eltérő típusok esetén
- Visszajelzések adása és fogadása munkatársi és felettesi viszonylatban
- Lehetséges konfliktusok forrásai, az oldás lehetőségei
- Munkaritmus, tempó, ütem
- Változásokhoz való viszony – az alkalmazkodás személyes útjai
- Hogyan kezeljük a különböző típusokat stresszhelyzetben
- A helyzetfüggő vezetés modell rövid elméleti áttekintése
- Mérlegelendő szempontok a megfelelő stílus megválasztásakor
- Stílusrugalmasság, illeszkedés vizsgálata – vállalati kultúrához, aktuális szervezeti helyzethez, feladatokhoz és a munkavállalókhoz, elvárásokhoz
- Az elvárt vezetői szerep kialakítása, és a vezetői csapdák felismerése
- A vezető irányítói és támogatói feladatának összehangolása
- Coach típusú vezetés, azaz a támogatói attitűd erősítése a vezetésben
Merre tovább?
A tréningen történt részvételt követően lehetőség van kiscsoportos / egyéni konzultáció keretei között az átbeszélt megközelítések, technikák gyakorlatban történt alkalmazása során szerzett tapasztalatokat közösen elemezni, a nyitott pontokra közösen megoldást találni. Ennek formája igény szerint lehet egyéni / csoportos coaching, vezetett workshop, illetve tanácsadás is. Amennyiben a kurzuson történő részvétel szervezetfejlesztési projekt keretei között valósul meg, szintén lehet lehetőség a résztvevő/k által vezetett csoport felmérésére, majd ennek alapján szervezetfejlesztési tanácsadásra is.